Når åpnes moskeer? Når begynner tilbedelse i moskeer og masjider?

Når åpner moskeer? Når begynner tilbedelse ved moskeer og moskeer?
Når åpner moskeer? Når begynner tilbedelse ved moskeer og moskeer?

I rundskrivet som ble sendt av innenriksdepartementet til de 81 provinsielle guvernørene, en ny type coronavirus (Covid-19) innenfor rammen av utbruddet av tiltakene truffet av Direktoratet for religiøse anliggender for å forhindre spredning i Tyrkia; Det ble minnet om at fra 16. mars 2020 til epidemien ble tatt under kontroll, ble alle moskeer og masjider over hele landet avbrutt for å holde bønner med menigheten.


På det nåværende stadiet ble det uttalt at tiltakene som skal iverksettes for åpning av moskeene og masjidene for å tilbe på kabinettmøtet, som ble holdt under presidentskapet til president Recep Tayyip Erdogan på mandag, ble det bestemt at det kan gjennomføres bønner til lunsj, ettermiddag og fredag ​​med menigheten i moskeer innenfor rammen av reglene som skulle fastsettes fredag ​​29. mai 2020. ble uttrykt.

Hygiene, sosial avstand etc. som må overholdes i områdene som skal bestemmes samlet av Den vitenskapelige komité. vurderer reglene Fra og med fredag ​​29. mai 2020 Reglene som er bestemt av de aktuelle departementene og direktoratet for religiøse saker er oppført i rundskrivet som følger:

1) Bare i moskeer og masjids med samfunnet middag, ettermiddag og fredag Hans bønner vil bli fremført. Andre ganger vil moskeer og masjids holdes åpne for de som vil utføre individuelle bønner.

2) Dekket av portforbud Nødvendige advarsler / informasjon vil bli gitt til innbyggere og de som har symptomer på sykdom for å være hjemme.

3) Moskehagen / gårdsplassen er primært åpne områder. I henhold til meteorologiske / sesongmessige forhold kan det utføres middag og ettermiddagsbønn i moskeen. Fredagsbønner vil ikke bli utført i moskeen.

4) Mer rengjøring enn noen gang vil bli viet til rengjøring av alle deler av moskeene og masjidene, som begynte å bli tilbedt med menigheten, med passende metoder hver dag. I rengjøringsprosessene vil stedene der håndkontakten er intensiv, for eksempel dørhåndtak, tørkes spesielt med desinfiserende materialer.

5) Ligger i moskeen og masjid klimaanlegg og ventilasjon vil ikke bli betjent, holde dører og vinduer åpne kontinuerlig ventilasjon av moskeen og moskeen vil bli gitt.

6) For å holde fellesarealene til et minimum vaskerom, fontener og toaletter blir holdt stengt. Blåsing m.m. å møte moskeene og masjidene ved å møte behovene hjemme eller på arbeidsplassene Nødvendig informasjon / advarsler vil bli gitt til menigheten.

7) Alle, som skal oppføre menigheten ved middagstid, ettermiddag og fredagsbønn, må bære en medisinsk maske. Personen / personene som ikke har maske får ikke lov til å be i menigheten.(De som vil utføre individuelle bønner i moskeer og masjider, må også bære en maske.)

8) Vanlig brukt i moskeer og masjids og evaluert for å øke risikoen for epidemier / overføring rosenkrans, livmor, skoskinn m.m. materiale vil ikke være tillatt.

9) Advarselsplakater som inkluderer tiltak som må iverksettes for koronavirus og reglene som skal følges for å be med menigheten i moskeer og moskeer (ved å få tak i fra provinsielle og distrikts helsedirektorater, mufti), vil bli presset umiddelbart og hengt på alle moskeer og masjids.

10) Folk som kommer til moskeer og masjids vil bli gitt for å ta med seg sine personlige bønner. Veya vil bli tilbudt av muftikontorer ved å tilby en engangsbønnematte. Når det blir bedt bønner på gårdsplassen til moskeen, vil innbyggerne våre bli bedt om å vaske bønnedekkene sine.

11) På alle områder som skal be, utgjør det en risiko for overføringen av sykdommen og kan ikke desinfiseres. pakke, papp, sekk og matte etc. matter vil ikke bli brukt.

12) Alle som skal inn i moskeene og masjid innganger og steder bestemt som moskeer / tilbedelsessteder vil bli gitt for å desinfisere hender.

13) For å holde samværet i moskeer og masjids så kort som mulig, Det vil bli sørget for at samfunnet blir informert om at solens bønner kan utføres hjemme og bønnen kan utføres hjemme..

14) Nødvendige advarsler vil bli gjentatt for at samfunnet skal unngå fysisk kontakt (håndtrykk, nytte, omfavnelse osv.) Og for å overholde den sosiale avstandsregelen.

15) Ligger på moske campus interiøret i helligdommene vil ikke bli åpnet for besøkendefor å forhindre kontakt med de ytre overflatene til helligdommene stripen vil bli trukket i en avstand på minst en meter.

16) Det vil gjøre det vanskelig å opprettholde sosial avstand i moskeer mevlit, massemåltid etc. Catering vil ikke være tillatt på arrangementer og moskeer..

17) Tiltakene som blir tatt mot tiggerne foran moskeen vil maksimeres og spesielt utstillingen ble kalt etter fredagsbønnen. grønnsaker, frukt, klær, leker, etc. produktsalg vil ikke være tillatt.

18) For å utføre bønner med menigheten i samsvar med den sosiale avstandsregelen i moskeer og masjider, under koordinering av guvernør / distriktsguvernører;

a) Tatt i betraktning at en person vil bruke et område på minst 60 × 110 cm (området som skal dekkes av bønnryggen) i de lukkede områdene / gårdsplassen / hagen til moskeene og andre områder som skal be for å sikre den sosiale avstanden mellom de som utfører bønner, markering vil bli utført på bakken i samsvar med den formen som er sendt i vedlegget, i en avstand på en meter fra hver retning fra de ekstreme punktene i området som skal be.

b) Den maksimale kapasiteten til moskeene, hagen / gårdsplassen og de åpne områdene som skal be, vil bli hengt ved inngangen til de nevnte områdene på en måte som alle kan se. Når antallet mennesker inne når et tilstrekkelig punkt, vil dette bli kunngjort i samsvar med menigheten som venter på innreise.

19) Fredag,

a) Bestemmes av guvernørene og distriktsguvernørene (innenfor rammen av bestemmelsene til provins- / distriktsmuffi) kan bygges i moskeer med tilstrekkelig hage / gårdsplass / åpent område.

b) I bygdene der moskehagen / gårdsplassene ikke er nok med forslag fra provins / distrikt mufti distriktsguvernører i distrikter, og i åpne områder som anses hensiktsmessige med godkjennelse av guvernørene, kan fredagsbønn gjennomføres innenfor rammen av tiltak som skal iverksettes..

c) Når du bestemmer områdene som skal utføres fredagsbønner faktorer som sesongmessige forhold og bredden på området og enkel inn- og utkjøring vil bli vurdert.

d) Moskeene (gårdsrom / hager) som styresmennene og distriktsguvernørene skal bestemme for å utføre fredagsbønner og åpne områder senest 26.05.2020 vil bli kunngjort for publikum ved å bruke forskjellige kommunikasjonskanaler frem til.

e) De lukkede områdene i moskeene blir holdt stengt på fredag.

f) Nødvendige forholdsregler vil bli tatt for å høre stemmen komfortabelt i området som skal framføres på fredagsbønner og for å bli sett av menigheten mens preken blir lest.

g) Åpne områder bestemt for å utføre fredagsbønner vil bli renset / desinfisert før og etter bønn i samarbeid med kommunene.

h) I løpet av fredagsbønnene vil den begynne å sitte fra første rangering og denne ordren blir fulgt til siste rangering er fylt. På slutten av bønnen og starter henholdsvis fra den siste rangeringen. Nødvendige tiltak vil bli iverksatt for å forlate samfunnet fra bedeområdet.. For å sikre denne ordren er minst fem personer sammensatt av moskeer og åpne områder for hver bønn i samsvar med forslagene fra provins / distrikt mufti fra guvernøren / distriktsguvernørene. Fredag ​​delegasjon vil bli opprettet og lovhåndteringspersonell vil bli tildelt.

i) Fredagdelegasjonen vil først og fremst være sammensatt av religiøse embetsmenn, mannlige lærere i Korankurs og mufti-ansatte fra moskeene som ikke holder fredagsbønner. I denne sammenheng, hvis det ikke er nok personell, vil det være mulig å tildele andre offentlige tjenestemenn. Om nødvendig kan også medlemmer av moskeforeninger tildeles dette formålet.

Plikter for fredagsdelegasjonen,

j) Fredag ​​delegasjon; I koordinering med det lovhåndteringspersonalet som skal tildeles, går menigheten inn i områdene som skal be under de vilkår som er spesifisert i dette rundskrivet (desinfisering av hender, inn med en maske, bringe bønnebønn osv.), Og forklare denne situasjonen i samsvar med menigheten som venter på innreise når antallet personer som kommer inn vil nå det angitte nummeret. og etter bønnen vil han tjene til å sikre at samfunnet går ut ved å bevare den sosiale avstanden.

k) Det er direkte ansvarlig for gjennomføringen av reglene som er spesifisert i dette rundskrivet av styresmennene og distriktsguvernørene, spesielt for at menigheten skal tas på en måte som vil gi den sosiale avstanden til stedene som skal be, når samfunnet ikke kommer inn i områdene som skal be, og ikke bli overfylt i strid med den sosiale avstanden. advokatpersonell vil bli tildelt. Rettshåndhevelsesenheter vil utføre sine oppgaver i koordinering med fredagsdelegasjonene.

l) I områder der fredagsbønner vil bli utført av rettshåndhevelsesenheter, vil fysiske barrierer som trekkspillbarriere, barriere, farget ledning / bånd, plastpontong etc. brukes for å sikre inngangen / utgangen til samfunnet på en kontrollert måte.

m) Fredagsbønner vil ikke bli forkynt, prekener som skal sendes av presidentskapet for religiøse saker blir lest uten tillegg og dekaler, og det vil bli gjort anstrengelser for å holde bønner så snart som mulig.

I denne sammenhengen; Planlegging og oppdrag vil bli utført av styresmakene / distriktsstyrevernene, i samordning med lokale administrasjoner og relaterte institusjoner, for å gjennomføre implementeringen fullstendig. Nødvendige kunngjøringer vil bli gitt til innbyggerne våre, og ingen problemer vil oppstå i praksis.Vær den første til å kommentere

Yorumlar